Haber

Wagner Group Bahmut’ta kalıyor

Rus paralı asker grubu Wagner, mühimmat yetersizliği nedeniyle daha önce açıkladığı Bahmut’ta kalma kararı aldı.

Savaş ve kriz bölgelerinde savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemekle suçlanan Wagner Grubu’nun yöneticisi Yevgeni Prigojin, Moskova’nın kendilerine silah ve mühimmat gönderme sözü verdiğini açıkladı. Prigojin, Rusça konuşulan ülkelerde yaygın olarak kullanılan sosyal medya kanalı Telegram’ın Wagner küme hesabından mesaj yayınlayarak, “Bahmut’ta savaşı sürdürmek için ihtiyacımız olduğu kadar silah ve mühimmat yardımı aldık.”

Prigojin’e göre Rus ordusu, Bahmut’taki Wagner paralı askerlerinin Ukrayna birlikleri tarafından kuşatılmasını önlemek amacıyla Wagner Grubuna kanat koruması sağlama sözü verdi.


Bahmut’ta hem Rus hem de Ukrayna tarafının ağır kayıplar verdiği bildiriliyorFotoğraf: Sofia Gatilova/REUTERS

Moskova’dan resmi açıklama yok

Şimdi ise Moskova’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Wagner Grubu lideri Prigojin, sistematik birliklerle işbirliğinin koordinasyonundan sorumlu General Sergey Surovikin’i general rütbelerinde savaştan anlayan tek kişi olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın Bahmut bölgesinde her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği aktarılırken, bölgede görev yapan Wagner Kümesi, kendi kayıplarının fazlalığından açıkça Rusya Savunma Bakanlığı’nı sorumlu tutuyor.

Prigojin, geçen hafta yeterli top mermisi olmaması nedeniyle şehre yapılan saldırıda kayıpların beş kat daha fazla olduğunu iddia ederek, 10 Mayıs’ta birliklerini bölgeden çekmekle tehdit etti.

Wagner Kümesi şefine göre, şimdiye kadar Bahmut’ta 50.000 Ukraynalı öldü. Prigojin, kendi tarafında da on binlerce insanın öldürüldüğünü ve yaralandığını itiraf etti.

Wagner şefi Prigojin, Rusya’nın Ukrayna’daki birleşik savaş kuvvetlerinin komutanı General Surovikin ve Wagner askerleri yerine birliklerinin Bahmut’ta savaşması planlanan Çeçen lider Ramsan Kadırov; Rusya’nın Ukrayna savaşında en sert çizgiyi izlemesini savunan aktörler arasında sayılıyor. Uluslararası uzmanlar, Rusya’nın seçkin güçleri arasında Moskova’nın savaş kabiliyetini zayıflatan bir güç mücadelesi olduğunu savunuyorlar.

dpa / ETO,ET

DW Türkçe’ye mani olmadan nasıl erişebilirim?

sile-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu