Ekonomi

Bakan Yanık açıkladı! Bugün hesaba çekilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engellilerin öncelikle ailelerinde desteklenmesi amacıyla 2006 yılında başlatılan Evde Bakım Yardımı ile bakıma muhtaç ve aldıkları için çalışamayacak durumda olan ağır engelli yakınları bulunan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilebileceğini hatırlattı. bakımları desteklenmektedir.

Bakıma muhtaç engelli yakınlarına bakan aylık ortalama 560 bin vatandaş. “Evde Bakım Yardımı”Yardımlardan yararlandığını kaydeden Bakan Yanık, bu kapsamda hak sahibi başına aylık 3 bin 336 TL ödeme yapıldığını bildirdi.

Ödemelerin tüm engelli vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Bakan Yanık, “Bu ay içerisinde ağır engelli vatandaşlarımız ve bakıma muhtaç ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla toplam 1 milyar 847 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplarımıza yatırmaya başladık. 2022 yılında toplam 18 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Bakanlık olarak engellilerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşabilmeleri için hak temelli bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğiz.sözlerini kullandı.

Öte yandan, Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme ile Yurt Bakım Yardımı ödemeleri, Şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına kademeli olarak yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu