İş

Meta binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor

NEW Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planladığı bildiriliyor.

Konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayanan Washington Post’un haberine göre Meta’nın binlerce çalışanı etkileyebilecek bir yeniden yapılanma ve küçülme sürecine hazırlandığı kaydedildi.

Şirketin bazı yöneticilere daha alt düzey roller vermeyi planladığı haberde, Meta’da bazı kişilerin pozisyonu değişen çalışanların işten ayrılmasını bekledikleri belirtildi.

Haberde Meta’nın da bazı projeleri sonlandırmayı düşündüğüne işaret edilirken, sürecin önümüzdeki aylarda şirket genelinde yaygınlaşacağı aktarıldı.

Haberde, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in daha önce yaptığı “şirketin daha verimli hale gelmesi gerekiyor” açıklamalarına atıfta bulunularak, Zuckerberg’in 2023 yılını “verimlilik yılı” ilan ettiği hatırlatıldı.

Zuckerberg, geçen yıl kasım ayında şirket çalışanları ile paylaştığı mesajda, işgücünü yüzde 13 oranında azaltma kararı aldığını ve 11 binden fazla çalışanını işten çıkardığını belirtmişti.

Öte yandan Bloomberg’in haberinde, danışmanlık firması McKinsey’in müşterilerle doğrudan teması olmayan yaklaşık 2 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı kaydedildi.

İşten çıkarma dalgası devam ediyor

Salgında personel sayısını önemli ölçüde artıran ABD teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası devam ederken, bunu diğer kesimlerden işten çıkarma duyuruları takip ediyor.

Yükselen enflasyon ve olası bir durgunluk alarma neden olurken, özellikle ABD’deki birçok teknoloji şirketi geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkarma veya yeni işe alımları azaltma kararı almaya başladı. Bu firmalar arasında Meta ve Amazon gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının yer alması dikkat çekti.

Bu yıl Google’ın ana şirketi Alphabet ve IBM gibi şirketler, çalışanlarını işten çıkaracaklarını açıklarken, teknoloji şirketlerinin yanı sıra otomotiv bölümünden Ford ve kimya bölümünden Dow da işten ayrılacaklarını açıkladı. işletme.

omerli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu