Ekonomi

Borsa günü yüzde 0,85 yükselişle tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 42,52 puan artarken, toplam işlem hacmi 48,5 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,60, holding endeksi yüzde 0,36 yükseldi. Şube endekslerinin ortasında en çok kazanan yüzde 4,49 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 1,05 ile ulaştırma oldu.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik para politikasına ilişkin belirsizliklerle yoğunlaşan bilanço döneminde pay ve sektör bazlı oynaklıklarla yön arayışlarının devam ettiğini belirtti.

Analistler, ABD ekonomisinde soğuma sinyallerinin beklendiği bu dönemde alınan güçlü sinyallerin, “şahin” politikaların beklenenden daha uzun süre uygulanabileceği endişesiyle varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu ve bu durumun Fed’in politikasını daralttığını söyledi. uzay.

Borsada işlemlerin yarın akşam saatlerinden itibaren 12.40’a kadar sürebileceğini belirten analistler, yarın Yabancı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yurt içi haftalık para ve banka istatistikleri, Avrupa Merkez Bankası toplantısının gerçekleşeceğini söylediler. yurt dışında dakika, Almanya’da ÜFE, Japonya. Avro Bölgesi ve Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ve ikinci el konut satışlarının takip edileceğini belirtti.

ABD’de bu akşam Fed’in Bej Kitap Raporu bilgilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.050 seviyelerinin takviye, 5.150 puanın ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu