Ekonomi

Rekabetten yumurta üreticilerine ‘kartel’ cezası

Rekabet Kurulu, iki ayrı soruşturmayla yumurta üreticileri ve üretici birliklerine toplam 98 milyon TL para cezası kesildiğini duyurdu. Karar, en ciddi rekabet ihlallerinden biri olan fiyat kartelinin kurulması kapsamında alındı. Konsey, 14 şirketin uzlaşma talebini kabul etti. Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Rekabet Kanunu’nun sözleşmelere uymayı yasaklayan 4. maddesi kapsamında ilk soruşturmada 34 yumurta üreticisi birliğinin, ikinci soruşturmada ise 13 yumurta üreticisi birliğinin soruşturmaya tabi tutulduğu hatırlatıldı. aksiyon. Süreçte 14 şirketin suçlamaları kabul ederek uzlaşma talebinde bulunduğu açıklamada, cezalar verilerek uzlaşmanın kabul edildiği ve 26 Ekim’de karara varıldığı belirtildi.

Üreticilerin yumurta fiyatlarını anlaşarak paylaştıkları ve alınan kararla yumurta fiyatlarını belirledikleri belirtilen açıklamada, “Yumurta üreten işletmelere ilişkin yapılan ilk incelemede toplam 26 işletmenin faaliyette olduğu belirlendi. Yumurta fiyatlarını birlikte belirleyerek yumurta sattıkları bölgeleri paylaştıklarını, bu davranışların kartel teşkil ettiğini ve bunun da rekabet hukukunun en ağır ihlali olarak nitelendirildiğini ifade etti. “Değerlendirildi.”

İkinci soruşturmaya konu olan yumurta üreticisi birliklerinin, piyasaya arz miktarını kısıtlamanın yanı sıra fiyatı da anlaşmayla belirlemek suçunu işledikleri belirtilerek, “Teşebbüslerin bu davranışı ve Soruşturmaya taraf olan işletme birliklerinin, Rekabet Kanunu’nun teşebbüsler arası rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalara ilişkin yasakları ile teşebbüs birliklerinin rekabeti kısıtlayıcı karar ve eylemlerine ilişkin yasaklarını ihlal ettiği belirtildi. 4. madde kapsamına giriyor. “Bu nedenle yukarıda belirtilen soruşturmalar sonucunda Rekabet Kanunu’nun 4. maddesini ihlal ettiği tespit edilen taraflara toplamda yaklaşık 98 milyon TL idari para cezası uygulandı. “

haber-gunyuzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu