Haber

Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki sınır kapıları açıldı

Özbekistan ve Kırgızistan’ın ortasında daha önce kapatılan sınır kapılarının açılması için çalışmalar devam ederken, bu çerçevede bir sınır geçiş noktasındaki duvar yıkıldı.

Bölge basınında yer alan haberlerde, Özbekistan’ın Andican ve Kırgızistan’ın Celalabad vilayetlerinden geçen ortak ucun Bekabad-Hanabad geçiş noktasına yapılan duvarın yıkıldığı bildirildi.

Kırgızistan Hudut Birimlerinden yapılan açıklamada, 2010 yılında söz konusu sınır kapısı ile birlikte Karasu ve Karabağış kapılarının da karşılıklı geçişlere kapatıldığı hatırlatılırken, tarafların sınırın açılması için çaba sarf ettiği vurgulandı. kapılar devam ediyordu.

Daha önce Özbek ve Kırgız makamları, iki ülke arasında birkaç sınır kapısı daha açılmasına yönelik görüşmelerin sürdüğünü duyurmuştu.

2016 yılında Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in göreve gelmesinin ardından komşularıyla ilişkilerini geliştirmeye başlayan Özbekistan, komşu ülkelerle çeşitli vesilelerle kapatılan sınır kapılarını yeniden açma girişiminde bulunmuş ve bu çerçevede sınır kapıları yeniden açılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu