Haber

Kırgızistan, Hazar Denizi’ni alternatif ulaşım yolu olarak görüyor

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akikbek Caparov, Hazar Denizi’ni alternatif bir nakliye rotası olarak gördüklerini söyledi.

Yerel bir haber ajansının düzenlediği yuvarlak masa toplantısında konuşan Caparov, ülkeler arasında yeni bir multimodal koridor açmak için çalıştıklarını belirtti.

Caparov, bölgenin kara ile çevrili olmasının uluslararası yatırımcıların algısını olumsuz etkilemeye devam ettiğini ancak bunun da bir çıkış yolu olduğunu vurgulayarak, transit potansiyel geliştireceklerini vurguladı.

Hazar Denizi’ni alternatif ulaşım yolu olarak değerlendirdiklerini kaydeden Caparov, “Ülkeler arasında Hazar Denizi üzerinden Rusya Federasyonu’na çok modlu yeni bir koridor açılmasını önemsiyoruz.” ifadesini kullandı.

Kırgızistan’dan Özbekistan üzerinden Türkmenistan’ın Hazar kıyısındaki Türkmenbaşı Limanı’na giden yeni güzergahın kara kısmına işaret eden Caparov, Kırgızistan’a, “Deniz yükünün Rusya’nın Astrahan kentindeki limanına taşınması öneriliyor. .” söz konusu.

Komşu ülke Kazakistan üzerinden uluslararası sevkiyat yapan Kırgızistan’daki nakliye şirketlerinin, komşu ülke ile Avrasya Ekonomik Birliği (EEA) üyesi olmalarına rağmen gümrük kapılarında vakit kaybettiklerine dair şikayetleri yerel basında sıklıkla gündeme geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu