Haber

Joe Biden, iklim krizi nedeniyle ulusal acil durum ilan edilmesini savunuyor

YENİ ABD Lideri Joe Biden, iklim kriziyle ilgili fiili bir ulusal acil durum ilan etmemesine rağmen “uygulamada” ulusal acil durum ilan ettiğini savundu.

Biden, The Weather Channel’a verdiği röportajda iklim değişikliği, temiz enerji ve çevre politikalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Sunucu tarafından iklim krizi nedeniyle ulusal bir acil durum ilan edilip edilmeyeceği sorusuna Biden, “Bunu zaten yaptım” yanıtını verdi. söz konusu.

Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılmalarını ve iklim kriziyle mücadelede attıkları adımları örnek gösteren Biden, iklim krizinin insanlık için “varoluşsal bir tehdit” olduğu açıklamasını yineledi.

Ev sahibinin gerçekten ulusal acil durum ilan edip etmediği sorulduğunda Biden, “Neredeyse evet” yanıtını verdi. cevabı verdi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre de CNN’e Biden’ın saf güç teknolojilerinin üretimini teşvik etme kararına atıfta bulunduğunu söyledi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın iklim değişikliğiyle mücadeleye verdiği öncelik konusunda net olduğunu da savundu.

Çevreciler ulusal acil durum ilanı için bastırıyor

Bu hafta güneybatı eyaletlerini dolaşarak iklim değişikliği ve çevre politikalarına ilişkin bir dizi adımı açıklayan Biden, iklim değişikliğiyle mücadele bağlamında sık sık mesajlar veriyor.

Ancak Biden şimdi, iklim kriziyle mücadelede federal düzeyde kapsamlı eylem gerektirecek, yeni güçlerin önünü açacak ve saf enerji kaynakları için ek fon tahsis edecek bir ulusal acil durum ilan etmekte başarısız oldu.

Çevreciler, başkanlığının ilk günlerinden beri Biden’a iklim krizi konusunda ulusal bir acil durum ilan etmesi için baskı yaptı.

Biden, Alaska’nın petrol rezervleri açısından zengin North Slope bölgesinde Willow Oil için sondaj yapılmasına izin verdiğinde çevreciler “ihanet” olarak tepki gösterdi.

Başkanın son sözlerinin ardından çevreciler, Biden’ı “pratikte değil, gerçekte” ulusal acil durum ilan etmeye çağırdılar.

haberyuregir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu