Teknoloji

Google’ın Haber Yazabilen Yeni Yapay Zekası Genesis, Medya Dünyasında Tartışma Konusu Oldu!

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin ortasında yer alan Google, son yıllarda gelişen yapay zeka sektöründe de büyük rol oynuyor. Şirket, yeni sohbet robotu Google Bard başta olmak üzere birçok aracını halen geliştiriyor ve kullanıcıların beğenisine sunuyor. Google Genesis bunlardan biri. Firmanın potansiyel yapay zekası, özellikle haber içeriği üretimine odaklanır ve gazeteciler için kişisel asistan olarak çalışabilir. Peki şu anda test sürecinde olan araçla ilgili uzmanlardan tepkiler neler? Yeni Google Genesis gazetecilerin yerini alabilir mi, yoksa hala üzerinde çalışılması gerekiyor mu? İşte cevaplar…

ABD merkezli teknoloji devi Google, şu an tam olarak açıklamadığı kısmen gizlenmiş bir yapay zeka aracıyla gündeme geldi.

Gelişen sektörde önemli bir oyuncu haline gelen şirket, birçok yapay zeka hizmetinin yanı sıra haber içerikleri de üretebilen yeni bir program geliştirmeye başladı.

Google Genesis adı verilen bir nevi gazetecilik rolü üstlenen yeni yapay zeka, güncel olaylar dahil pek çok konuda haber ve gündem içeriği oluşturabiliyor.

Test sürecinde olan Genesis, The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın sahibi medya devi News Corp’un yöneticilerinin beğenisine sunuldu.

Genesis’in sunumunun ardından açıklamalarda bulunan bazı yöneticiler, yeni aracı “rahatsız edici” bulduklarını söylediler.

Şirketin saygın medya uzmanları, Genesis ismini “Doğru haber yazmak için bazı önemli noktaların gözden kaçırıldığı” şeklinde tanımladılar.

Yeni yapay zekadan bahseden bir diğer kişi de New York Şehir Üniversitesi’nden Prof. Jeff Jarvis’ti. Jarvis, Genesis’in düzgün çalışması halinde gazeteciler tarafından kullanılacağını öne sürdü.

prof. Jeff Jarvis konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eğer bu teknoloji olgusal bilgileri güvenli bir biçimde sunabiliyorsa, gazeteciler bunu kullanmalı. Öte yandan, gazeteciler ve haber kuruluşları tarafından nüans ve kültürel anlayış gerektiren konularda kötüye kullanılırsa, aracın yalnızca güvenilirliğini değil, onu kullanan haber kuruluşlarının da güvenilirliğini zedeleyebilir.’

Google Sözcüsü Jenn Crider ise Genesis’in bir gün gazetecilerin yerini alabileceği konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Jenn Crider:

“Gazetecilere çalışmalarında yardımcı olacak yapay zeka destekli araçlar sağlama potansiyeline sahip fikirleri araştırmanın ilk aşamalarındayız, haber yayıncılarıyla, özellikle de küçük yayıncılarla ortaklaşa. Örneğin, AI destekli araçlar, gazetecilere başlık seçenekleri veya farklı yazı stilleri konusunda yardımcı olabilir. Amacımız, insanlara Gmail ve Google Dokümanlar’da yardımcı araçlar sağladığımız gibi, gazetecilere de çalışmalarını ve üretkenliklerini artırmak için bu yeni teknolojileri kullanma seçeneği sunmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bu araçlar amaçlanmamıştır ve gazetecilerin haber yapma, makalelerini derleme ve doğruluğunu doğrulama konusundaki temel rolünün yerini alamaz.’

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu