Haber

Edirne’deki tarihi çeşme trafiği etkilediği için başka bir yere taşınıyor

EdirneEdirne Valisi Yunus Sezer’in talimatıyla uzun yıllardır gündemde olan Mezarlık Çeşmesi’nin kaldırılarak başka bir yere taşınması için çalışma başlatıldı.

Saraçlar Caddesi Köprübaşı Caddesi ile Lozan Caddesi’ne bağlanan noktada bulunan ve halk tarafından tarihi çeşme olarak nitelendirilen çeşmenin, trafiği olumsuz etkilemesi nedeniyle bulunduğu alandan kaldırılması için çalışmalar başlatıldı. . Gruplar çeşmenin etrafındaki alanı titizlikle temizliyor.

Edirne Valisi Yunus Sezer, önceki gün kentte trafik sorununu ele alarak bazı bölgelerde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler doğrultusunda kentte, Tunca Köprüsü’ne bağlanan Saraçlar Caddesi ile Köprübaşı Sokakları kavşağında bulunan çeşmenin kaldırılmasına karar verildi. Valiliğin talimatıyla çeşmenin başka bir alana taşınması için çalışma başlatıldı. Çeşmenin bulunduğu yerden kaldırılarak 25 Kasım Stadı’nın köşesine taşınarak trafiğin rahatlatılması amaçlanıyor.

Edirneli bazı tarihçiler, 1840’lı yıllarda Filibe Nazırı Hüseyin Naili tarafından yaptırılan Mezarlık Çeşmesi’nin restore edilerek tarihe kazandırılması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: ANKA/Ömür

haber-manyas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu