Haber

Çin, Tayvan çevresinde tatbikat başlattı

Çin Halk Kurtuluş Ordusuile ( PLADoğu Operasyonları Bölge Komutanlığı sözcüsü Kıdemli Albay Shi Yi, Çin ordusunun Tayvan çevresinde hava ve deniz tatbikatları başlattığını duyurdu.

Albay Shi Yi, tatbikatın ortak muharebe hazırlık devriyeleri ve ortak ateş gücü tatbikatlarını içerdiğini belirtti. Tatbikatın ABD ve Tayvan’ın provokasyonlarına kararlı bir yanıt olduğunu kaydeden Shi Yi, herhangi bir somut eyleme işaret etmedi. Shi Yi, Çin ordusunun ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını da vurguladı.

Çin ABD’ye tepki gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Bidentarafından imzalanan 2023 Mali Yılı Milli Savunma Yetkilendirme Yasası.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yasada yer alan Tayvan’a ilişkin hükümlerin ‘tek Çin’ unsuruna ve Çin ile ABD arasındaki ortak deklarasyonlara aykırı olduğu, ayrıca Tayvan’ın barış ve istikrarını önemli ölçüde etkilediği ileri sürüldü. Boğaz.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, ABD’nin Tayvan’a toplam 10 milyar dolar değerinde güvenlik üsleri ve silahlar sağlayacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu