Haber

Bursa’da 5 bin yayın balığı Demirtaş’a bırakıldı

BURSA (İGFA)-Sulama amaçlı yapılan göletlerin balıkçılığa kazandırılması kapsamında atıl kaynaklar üretime kazandırılmakta ve farklı üretim modelleri uygulanmaktadır.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Türkiye’de eksik olan sportif av alanlarının ilimizde oluşturulması yolunda önemli bir adım atıldığını söyledi.

2022 yılı itibarıyla Bursa’da denizlerde 275, iç sularda 327 olmak üzere toplam 602 balıkçı teknesi bulunduğuna işaret eden Aygül, 2023 yılında avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen eser miktarının 13 bin 615 tona ulaştığını belirterek, 2030 hedeflerinin ise 50 bin ton olduğunu söyledi. kaydedildi.

Bursa’daki göl ve göletlere 2019 yılından bu yana toplam 4 milyon 653 bin 200 adet yavru sazan balığı bırakıldığını belirten Müdür Aygül, 2022 yılında sayısı kadar toplam 2 milyon 500 bin yavru sazan balığının salındığını söyledi. 5 yıldır balıkçılık Aygül, “En son 2020 yılında Bursa’da göllerimize 2 bin yayın balığı bırakıldı, bugün de Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce üretilen 5 bin yayın balığını Demirtaş Barajı’na bırakıyoruz. Vatandaşlarımızın görevi vatandaşlarımızın görevidir.” ve köylüler doğaldır.”Göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına yardımcı olmak ve en az bir kez büyümelerine ve üremelerine olanak sağlamaktır. Böylece ortamda doğal bir üreme döngüsü sağlanmış olacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu