Haber

BMGK Gazze’deki çatışmaların durdurulması talebini kabul etti

YENİ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) üç daimi üyesi Rusya, ABD ve İngiltere, Gazze’deki çatışmanın “derhal ve uzatılmış bir şekilde durdurulmasını” talep eden karar taslağı üzerinde oylamada çekimser kaldı.

Malta’nın 15 üyeli BMGK’ya sunduğu karar taslağı, 3 “çekimser” oyuna karşın 12 “evet” oyu ile kabul edildi.

Oylamanın ardından bir açıklama yapan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, “Hamas’ın terör faaliyetlerini kınamamanın hiçbir gerekçesi yok. Bu çatışmayı Hamas tetikledi.” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, Filistin halkının yaşadığı acıyı ve kaybı anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Bu karar hayat kurtaracak. Yardımların hızla ulaşması için ortak hareket etmemiz gerekiyor. daha fazla kanal.” diye vurguladı.

Woodward, kararın “Hamas’ın terör faaliyetlerini” açıkça kınamaması nedeniyle üzüntü duyduklarını ve bu nedenle oy vermekten kaçındıklarını belirtti.

Woodward, kararın değerli olduğunu çünkü BM Güvenlik Konseyi’nin tek bir sesle konuşmasına olanak sağladığını ve yardım dağıtımının önünü açtığını söyledi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Malta’nın sunduğu kararda büyük eksikliklerin bulunduğunu ancak insani boyutu ağırlaştırdıkları için veto etmediklerini belirtti.

Temel eksikliğin, kararda acil ateşkes çağrısının yer almaması olduğunu kaydeden Nebenzia, bunun öncelikli öncelik olması gerektiğini söyledi.

Nebenzia, “Geçici duraklamalar yalnızca askeri faaliyetlerin daha güçlü bir şekilde geri dönmesini sağlayacaktır.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu