Haber

Belçika, sığınmacılar için teknelerde barınma seçeneğini değerlendiriyor

Belçika Göçmenlik ve İltica Bakanı Nicole de Moor’un, sığınmacılara barınak bulunmamasına ilişkin krizin analizi için ülkenin liman yetkililerine teknelerde barınma sağlamak üzere bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

Yerel basına göre Moor, sığınmacılarla ilgili kabul krizinin yaşandığı ülkede uzun süredir kalacak yer gösterilmediği için alternatif bir çözüm arıyor.

De Mooor, bu amaçla Antwerp, Bruges, Ghent ve Ostend limanlarına mektuplar gönderdi.

Mektupta, Belçika Federal Sığınmacı Kabul Kurumu’nun (Fedasil) kısa vadede gemi veya mavna bulundurmak için çeşitli nakliye şirketleriyle temas kurduğu ancak uygun bir yer bulmanın zor göründüğü belirtildi.

Şu anda yaklaşık 200 sığınmacı, 2000 yılından bu yana Ghent’teki limanda böyle bir yüzer komplekste kalıyor.

De Moor’un önerdiği çözüme konu olan tekneler, daha çok yüzen bir konteyner köyüne benziyor.

Belçika’da mülteci krizi sürüyor

Belçika’da bir yılı aşkın bir süredir sığınmacılar için barınak ve sağlık hizmetlerinin bulunmaması konusunda bir kriz yaşanıyor.

Fedasil, bekleme listesinde 3 bine yakın kişinin olduğunu, kapasitesi dolduğundan kabul sürecinin yavaş ilerlediğini ve sığınmacılara hizmet veremediğini savunuyor.

Fedasil’in kabul merkezlerine kabul edilemeyen mültecilerin bir kısmı sokaklarda yatarken, bir kısmı da metruk binalarda yaşıyor.

STK’lar Brüksel mahkemelerinde Fedasil’e ve devlete karşı binlerce dava kazandı. Avukatlar, mahkeme kararlarına uyulmaması üzerine sığınmacıların davalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyor. AİHM, Belçika’ya bugüne kadar 5 kez sığınmacılara barınak sağlamadığı için tedbir kararı aldı.

haber-kavak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu