Haber

AB, Özbekistan’daki Afganlar için Tirmizi’de bilim merkezi açtı

Avrupa Birliği (AB), Özbekistan’da yaşayan Afganistan vatandaşları için Tirmizi kentinde AB Bilim Merkezi’ni açtı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Özbekistan Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkenin Afganistan sınırında yer alan Tirmizi kentinde UNDP ve AB tarafından Afgan vatandaşları için kurulan bilim merkezinin açılış töreni düzenlendi.

Özbekistan hükümeti tarafından 2017 yılında kurulan Afganistan Vatandaşları Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek olan AB Bilim Merkezi’nin açılış törenine AB’nin Özbekistan Büyükelçisi Charlotte Adrian, UNDP Özbekistan Daimi Temsilcisi Matilda Dimovska ve Özbek yetkililer katıldı.

AB, UNDP ve Özbekistan Eğitim, Bilim ve Yenilik Bakanlığı tarafından ortaklaşa oluşturulan merkez, Özbekistan’da yaşayan Afgan vatandaşlarının bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için bir platform olacak.

Açılışta konuşan Adrian, AB’nin mevcut zor koşullarda Afganistan halkına desteğini sürdürdüğünü belirterek, bu projenin Özbekistan hükümeti ve AB’nin anavatanlarından uzaktaki Afgan vatandaşlarına destek için ortak girişimlerinin bir sonucu olduğunu ifade etti. .

Dimovska, bu merkezi Özbekistan’daki Afgan vatandaşlarının gelecekteki başarılarına altyapı oluşturmak amacıyla hizmete aldıklarını belirterek, bu ülkedeki Afganların çıkarlarına en iyi şekilde hizmet edecek fırsatların yaratılması için üzerlerine düşeni yapmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından çok sayıda Afgan vatandaşı Özbekistan’ın Tirmizi kentine yerleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu